Jak vymyslet název webu
Jak vymyslet název webu (domény) je nejčastější otázkou začínajících podniků ve světě online. Správně zvolený název zvýší uživatelský zájem a návštěvnost webu, zatímco neopatrně vybraný název webu má za následek pravý opak.
Zde je několik hlavních zásad, jak vymyslet název webu, které katapultují vaši značku na vrchol a pomůžou jí rychle růst.
1. Zvolte trh (.cz, .com, .org)
Zvolte doménu .cz, pokud své podnikání cílíte ryze na český trh. Je to doména v našem kraji nejsnáze zapamatovatelná, všeobecně známá a důvěryhodná.
Zvolte doménu .com, pokud máte v úmyslu podnikat na anglicky mluvícím nebo mezinárodním trhu. Je to celosvětově nejpopulárnější doména a používá ji přibližně 40% webů, i když původně vznikla pro odvětví komerce.
Zvolte .org, pro organizaci.
Existuje mnoho dalších domén prvního řádu (koncovek), které jsou přímo navázané na konkrétní odvětví a zlepšují SEO, jako například: .eco (ekologie), .dev (development) a řada dalších.
Můžete si vybrat i domény zdarma, jako je například .tk.
Nicméně, tyto domény jsou stále pro mnoho lidí neznámé a podivné.
Pokud je tedy název tradiční domény obsazený, zapřemýšlejte jak vymyslet název webu nový, protože .cz a .com je pro vaše povědomí stále tou nejlepší sázkou.
Pokud je váš záměr podnikání ekologický, zvolte .eco a buďte změnou, kterou tento svět potřebuje.
2. Vytvořte nezapomenutelnou značku
Jaký je rozdíl mezi značkou a obecným názvem? Značka je jedinečná a vyčnívá nad konkurencí, zatímco obecný název je slepenec klíčových slov, který sice při hledání najdete, ale už si ho nezapamatujete a těžko jeho povědomí rozšíříte.
Příklad obecných názvů domén:
Znáte rozdíl mezi bambusoveobleceni.net, oblecenizbambusu.cz nebo bambusoveodevy.cz? Pravděpodobně ne… Jsou to obecné názvy. Proto o nich neuslyšíte nikoho mluvit a neuvidíte je nikoho sdílet na sociálních sítích.
Příklad značkových domén:
Weby jako bambutik.cz a greenstarbikes.com vynikají tím, že za něčím stojí. Lidé získají v tato doménová jména důvěru, jakmile na ně narazí nebo je zaslechnou.
Zde je způsob, jak vymyslet název webu pro vaši značku:
- Vytvářejte vlastní chytlavá slova. To udělali Google i Bambutik.
- Použijte existující slova a pomocí synonym najděte zajímavější, která odpovídají vaší značce. Můžete použít nástroj, jako je Merriam-Webster.
- Použijte generátory doménových jmen, jako je LeanDomainSearch. Tyto nástroje vám pomohou vytvořit značkový název domény z vašich počátečních nápadů a klíčových slov.
Dávejte si však pozor. Pokud vložíte klíčová slova do své domény nešikovně, například: nejlepsibambusovakola.cz je příliš obecné a pro zákazníka nedůvěryhodné.
Proto se zamyslete, jak použít klíčová slova ve značce vaší společnosti.
Mé webové stránky se zabývají vývojem webových stránek, ale také pomáhají lidem zvýšit návštěvnost a konverze na webu prostřednictvím blogu o online marketingu. Mohl bych proto vytvořit web, který tento záměr podtrhne, jako například „onlinemarketing.cz“. Nechci se však uzavřít do jakékoli škatulky podnikání online. Proto pro mě vitsyrovy.com funguje skvěle.
Závěrem: Název domény musí být jedinečný, aby si návštěvníci nezaměňovali váš web s ostatními. Název domény a obsah webu musí společně rezonovat. Jakmile přijdete na jméno, sdílejte ho s blízkými přáteli, abyste se ujistili, že zní lákavě a dává ostatním smysl.
3. Ujistěte se, že název lze snadno psát a vyslovit
Vaši zákazníci musí být schopni napsat a vyslovit název vaší domény. Pokud jim musíte vysvětlit pravopis nebo výslovnost, název domény je komplikovaný.
Nechte se inspirovat světovými značkami, jako je Google, Facebook, Twitter, Instagram a další… Co mají společného? Snadno se pamatují, vyslovují a píší. Předcházejí tak od začátku tomu, aby jejich potencionální zákazníci zadali nesprávnou doménu a skončili na webu konkurence.
Zde je snadný způsob, jak to otestovat …
- Řekněte 10 lidem své potenciální doménové jméno a požádejte je, aby jej vy-hláskovali.
- Napište svůj název domény a požádejte 10 lidí, aby jej vyslovili.
Pokud ho mají problém napsat nebo vyslovit, zjednodušte ho. Usnadníte tak šíření vašeho webu ústním i písemným podáním a přitáhnete více zákazníků.
4. Krátký název je lepší
Pokud jde o název domény, méně je více.
- Kratší jména jdou lépe zapamatovat, což znamená, že vás lidé pravděpodobněji najdou. Proto je dobrý nápad nepřesáhnout 2–3 slova.
- Krátký název také znamená méně znaků a méně překlepů. Vyhnete se tomu, že zákazníci název webu chybně napíšou a dostanou se na web konkurence (což nechcete).
5. Bez slangu, čísel a pomlček
Pokud někdo slyší název vašeho webu, neví, jestli v názvu používáte číslici (8), slovo (osm) nebo dokonce pomlčku. Názvy domén s číslicemi a pomlčkami jsou pro nás lidi matoucí. Proto uděláte nejlépe, když se číslicím a pomlčkám vyhnete, pokud je to možné.
Příklad: Pokud používáte slang, zkratky a pomlčky (sk8.cz nebo sk-8.cz), zaděláváte si na problém, protože pro zákazníka je obtížné váš název vyhledat na webu.
Viděli jste ten úžasný web na prodej skateboardu “Sk-8”? Mimochodem, mezi „Sk“ a „8“ je pomlčka.
Pokud je to Váš příklad, nechte mě hádat, Vaše značka se rychle nešíří.
Závěrem: Název Vaší domény by měl být bez čísel a pomlček. Proto používejte pouze písmena.
6. Použijte klíčová slova
Klíčová slova pomáhají uživatelům najít váš web ve vyhledávání a na první dobrou rozpoznat, co děláte nebo nabízíte („plachetnice“ nebo „stěhování“). Můžete dokonce uvést vaši polohu. Zahrnutí vaší polohy („Jablonec“) do názvu vaší domény vám pomůže zacílit na místní zákazníky. Polohu použijte, pokud máte v plánu podnikat lokálně.
- Zahrnutí klíčových slov do názvu domény zlepší vaši pozici ve vyhledávačích a zákazníkům dá větší smysl.
- Pokud se rozhodnete použít klíčové slovo, vložte ho na začátek vaší domény. Právě tam získá největší sílu pro vaše hodnocení ve vyhledávání.
Pokud tedy například podnikáte v Jablonci nad Nisou v oblasti stěhování, možná budete chtít zaregistrovat stehovanijablonec.cz.
Klíčová slova najdete pomocí nástrojů, jako je Plánovač klíčových slov Google a Ubersuggest.
Závěrem: Klíčová slova v názvu domény vám pomohou k lepšímu SEO, né že ne. Nevěšte však hlavu, pokud nemůžete najít doménu s klíčovým slovem, protože domény jsou v dnešní době rozprodané a jejich odkup je tak drahý, že uděláte lépe, když investujete například do optimalizace SEO vašich stránek a příspěvků. Proto zvolte raději brand, uděláte lépe.
7. Nastavte si dlouhodobý cíl
Při výběru své domény myslete dlouhodobě. Pokud se například vaše společnost zabývá optimalizací webu pro vyhledávače (SEO), můžete zvolit název domény seowebu.cz.
Ale pokud uvažujete, že v budoucnu služby (produkty) rozšíříte na tvorbu webu, která dále obsahuje web design a správu webu, pak by mohlo být moudré přehodnotit název vaší domény. Protože případná změna domény, obsahu, loga a dalších materiálů bude stát hodně peněz a ztrátu vybudované značky i hodnocení SEO.
Proto se neomezujte na velmi konkrétní název domény, který vám zamkne dveře pro uskutečnění vašeho růstu a naplnění dlouhodobé vize.
8. Prozkoumejte ochrannou známku
Ujistěte se, že vaše jméno není chráněno ochrannou známkou, autorskými právy ani používáno jinou společností. Mohlo by to mít za následek, že pro vás přijde URNA a zavře vás. Za právní neshodu pak můžete zaplatit jmění, odevzdat vaši doménu a ztratit vybudovanou značku.
S následujícími nástroji je snadné vyhledat, zda váš web neporušuje něčí ochrannou známku.
- Veřejný rejstřík a Živnostenský rejstřík vám pomohou zjistit, zda je název pro vaše podnikání volný.
- Databáze ochranných známek vám prozradí, zda je název, logo nebo slogan registrovaný.
- KnowEm vám pomůže vyhledat, zda váš potenciální název domény používá některá z populárních sociálních sítích. Protože, chcete-li budovat svou značku, je ideální mít pro doménu a sociální sítě stejný název. Vytváří to důvěryhodnost a usnadňuje zákazníkům, aby vás našli na webu.
Závěrem: Chraňte a budujte svou značku.
- Chcete-li chránit svou značku, neotálejte s její registrací.
- Zvažte nákup doménových rozšíření, jako je .cz a .com, pokud chcete podnikat na obou trzích. To zabrání konkurentům v registraci domény a krádeži vašich zákazníků z vyhledávání.
9. Registrujte doménu
Cena domény se většinou pohybuje v rámci 100 Kč – 500 Kč za rok v případě .cz a .com.
Názvy domén se však rychle prodávají. Pokud se vám tedy nedaří najít dostupné jméno, registrátor domény, jakým je například Hostinger, navrhne alternativní jména během hledání vaší domény, aby vám pomohl najít vytoužený název.